Makabiády

Situace po 2. světové válce

Situace po 2. světové válce

Situace po 2. světové válce byla u nás nejen pro židovské obce, a tím i pro sportovní aktivity židovských sportovních klubů doslova tragická.

Obnovení československých židovských obcí trvalo několik let. Většina židovských obcí byla během 2. světové války téměř úplně zničena. Např.
Olomouc s předválečnou židovskou komunitou čítající 3500 lidí přežilo jen 90 (!) a 50% z nich emigrovalo během několika let po 2. světové válce.

Po listopadu 1989 pomohly politické změny také židovskému sportovnímu hnutí. Jindra Bauer, Jáchym Kanarek, Pavel Rubin, Petr Wellemin, František Fendrych, Beata Bartošová, Zuzana Jančaříková, Rudolf Dub, Roman Gronský a další se zasloužili o pomoc a rozšíření klubů.

V Praze tento sport od roku 1990 organizuje především židovský sportovní klub Hakoach
Byli v něm nejen sportovci z Prahy, ale i z jiných krajů. I po vzniku sportovních klubů v jiných městech zůstává sportovní klub Hakoach stále největším a nejaktivnějším klubem v Česku, a to i v současnosti.
Ve všech českých židovských sportovních klubech působí více než 350 sportovců, většina jejich členů se účastní celostátních soutěží a ti nejlepší i dalších letních či zimních národních nebo mezinárodních maccabi ompetitions.

Stálou snahou je vytvoření širší mládežnické základny. Někteří čeští židovští sportovci jsou také členy nežidovských klubů nebo sportovních svazů, kde mohou soutěžit na vyšší úrovni.

Před pár lety začal také práce se skupinami mládeže v české židovské Lauderově škole Praha.